Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Co można robić po szkole średniej? Jeżeli nie studiowanie to co?

Wiele młodych ludzi zastanawia się, jaką drogę wybrać po skończeniu szkoły średniej. Wszak tak dużo mówi się o tym, iż studia nie są gwarancją znalezienia zatrudnienia. Z tego powodu perspektywa studiowania przez kilka lat oraz niepewnej przyszłości trochę zniechęcają młodych ludzi. Czy pójście po liceum na studia jest jedyną możliwością? Jakie inne wyboru mogą być świetnym pomysłem?

Niektórzy po skończeniu edukacji na poziomie średnim od razu szukają pracy. Na pewno trzeba zaczynać z niskiego szczebla, w związku z brakiem doświadczenia. Natomiast z czasem istnieje możliwość awansu i wspinania się w hierarchii. W takim wypadku dobre jest to, że przyszły kierunek studiów możemy dostosować do naszych rzeczywistych potrzeb, a nie studiować coś abstrakcyjnego, co może nam się już nie przydać. Przykładowo osoba rozpoczynająca w markecie od pracy na stanowisku kasjera, może w przyszłości stać się kierownikiem sklepu. Do tego oczywiście potrzebujemy determinacji i czasu, lecz jest to możliwy scenariusz.

praca - fotogram
Author: David Stanley
Source: http://www.flickr.com

odwzorowanie - firmy
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym pomysłem może okazać się wybór szkoły policealnej. W tego typu placówkach można uczyć się danego zawodu, a nauka często trwa krócej niż zrobienie dyplomu magistra. Takim przykładem jest higienistka stomatologiczna. Jest to osoba pracująca bezpośrednio ze stomatologiem, robiąca niewielkie zabiegi dentystyczne, jak też edukująca pacjentów z zakresu higieny jamy ustnej. Jest to świetna perspektywa dla osób, które były dobre z nauk przyrodniczych, mających zainteresowania z dziedziny psychologii czy pedagogiki.

Kolejnym ciekawym zawodem może być technik usług kosmetycznych. Jest to zajęcie z pewnością bardziej atrakcyjne dla dziewczyn. W ramach edukacji osoba taka nauczy się jak poprawnie wykonywać różne zabiegi kosmetyczne. W przyszłości taka osoba ma możliwość dostania pracy w gabinecie kosmetycznym, albo też po zdobyciu potrzebnego doświadczenia otworzyć własną działalność. Sporo placówek prowadzi zajęcia odnośnie otwierania i prowadzenia własnej działalności.

Dla niektórych osób, jakie nie wiedzą za bardzo co chciałyby robić może być po prostu zrobienie sobie roku przerwy. Oczywiście trzeba wykorzystać ten czas w konstruktywny sposób. Można na przykład brać udział w różnych wolontariatach, sporo z nich organizowanych jest poza Polską. Można przy okazji uczyć się języka, poznać ludzi, a kto wie może w przyszłości spodoba nam się praca w takim sektorze. Z w taki sposób zdobytym doświadczeniem będzie nam na pewno łatwiej dostać tego typu pracę.