Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Co robi asystent niepełnosprawnej osoby? Jakie ma powinności? O czym najlepiej pamiętać?

Coraz bardziej znany jest taki zawód jak asystent osoby niepełnosprawnej, jaki jak nazwa wskazuje, pomaga tego rodzaju osobie w czynnościach codziennych. Pomocny jest w dziedzinie spraw bardziej oficjalnych, jak i prywatnych.

panorama - szkolenie
Author: bobbi vie
Source: http://www.flickr.com
szkolenie - malowidło
Author: mik Krakow
Source: http://www.flickr.com
asystent osoby niepełnosprawnej pomaga we wszystkich zadaniach, jakie są niezbędne do zapewnienia takiej osobie niezależności. Do najistotniejszych zadań zaliczyć obsługę konta bankowego, opiekę nad dziećmi, różnorodne wizyty w urzędach jak i zwykłe wyjście do teatru. Niepełnosprawna osoba w każdej z tych sytuacji może mieć kłopot, tak więc pomoc takiego asystenta jest obowiązkowa, bardzo przydatna. Asystent powinien aktywizować tego rodzaju osobę, wprowadzać ją do społeczności, ułatwiać kontakt z otoczeniem, Jeżeli jest to osoba niewidząca albo niesłysząca, to tego rodzaju zadanie wymaga kolejnych umiejętności, faktycznie takie coś jak (zobacz polecane) posługiwanie się językiem migowym.

Taka osoba musi mieć bardzo dobre podejście do ludzi, powinna być empatyczna, bo chociaż do tego zawodu przygotowują różnorakie ośrodki, jak szkoła policealna, to jednakowoż ważna jest tu osobowość, a ona musi być przypasowana do takiego zawodu. Czasami ma miejsce, iż ktoś planuje być takim asystentem nie wiedząc, jak ciężkie to zadanie, po określonym czasie więc wycofuje się. To się niestety zdarza, tak więc zawsze powinniśmy pamiętać, by na początku sprawdzić, czy rzeczywiście to dla nas. Jak to sprawdzić? Możemy na przykład wybrać się do domu opieki społecznej w zakresie wolontariatu i pobyć z takimi starszymi ludźmi. Wspierać ich w normalnych, codziennych czynnościach.

Jak odczujemy, że taka forma pomagania nam odpowiada, to jako asystent osoby niepełnosprawnej będzie sprawdzać się w tej roli bardzo dobrze. Dobrze mieć to na uwadze, szczególnie, że jest to na pewno szlachetne zajęcie, niezwykle istotne, gdyż z pewnością także mamy satysfakcję, iż komuś pomagamy. Nie jest to zawód bezsensowny, jaki świadczymy i czujemy, że nie ma sensu. Tu jest ogromna wartość, wielka chęć niesienia pomocy, szlachetne działanie, z jakiego można być dumnym (strona www).