Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Co trzeba załatwić przed zagranicznym wyjazdem? Istotne informacje

Każdy wypad za granicę wymaga dobrze przygotowanego planu. O ogromnej części rzeczy trzeba pomyśleć pewien czas wcześniej, a część możemy odłożyć na ostatnie dni przed podróżą. Czasami prozaiczne czynności mogą zabrać sporo czasu lub nawet podczas ich realizacji mogą wyniknąć niespodziewane problemy. Aby trzymać wszystko pod kontrolą i czuć się dobrze przygotowanym do podróży, zabierzmy się za działania odpowiednio wcześnie.

kredyt - malowidło
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com
Warto napisać sobie listę, w jakiej kolejności odwiedzimy różne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, które mamy w swoich notatkach, by nic nie ominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie starci ważności? Czy nasz paszport będzie nam potrzebny? Jeżeli wybieramy się do państwa spoza Unii – zdecydowanie tak, ponieważ dokument ten zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? Dowód osobisty złożymy w urzędzie miejskim (za darmo), a paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata to 140 albo 70 złotych). Kiedy jedziemy z dziećmi i one muszą posiadać jakiś dokument. Kiedy opłacamy składki na ubezpieczenie w naszym kraju, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji problemów zdrowotnych albo pilnej potrzeby uzyskania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zdrowotne zostało uznane. Jeżeli o zdrowiu mowa – trzeba pójść do internisty, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Wizyta u stomatologa też może uchronić nas przed nagłymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor. Żeby wybrać najlepszy kurs do wymiany gotówki, możemy przejść dwa-trzy kantory dla zestawienia kursów zanim to zrobimy. Po przylocie też można zamienić gotówkę, ale po pierwsze – z jakąś gotówką w obcej walucie musimy pojechać, a druga kwestia – dobrze jest z tym poczekać, bo kantor na lotnisku albo dworcu bywa dość drogi. Turyści i tak z niego skorzystają.

Dobrze jest sprawdzić, czy w miejscu, do którego się wybieramy, mamy kogoś znajomego. Należy wcześniej zgłosić naszą podróż a później powrót. Zgłaszamy te fakty w urzędzie miasta, nawet przez internet.