Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Instytucja dla dzieci – na co oddaje 1%

Już od 13 lat Polacy mogą przy rozliczaniu się z urzędem skarbowym określić 1 % podatku na rzecz pożytecznych zrzeszeń. W tym roku kolejny raz mamy okazję pomóc rozmaitym instytucjom, które darowane pieniądze przeznaczą na swoje statutowe cele. Na ogół 1% kierujemy do instytucji dobroczynnych.

Na co konkretnie oddawany jest otrzymany przez fundację 1% na cele charytatywne? Zanim w deklaracji podatkowej PIT podatnik napisze nazwę wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, jej KRS, a również określoną kwotę, warto żeby zaznajomił się z tym, jak wybrana instytucja pożytkuje pozyskane racie (zobacz więcej dowiesz się na tej stronie). Na co konkretnie organizacje oddają 1 %?

Specjalistyczne sprzęty. Sprzęt leczniczy należy do najważniejszych i najbardziej kosztownych wydatków fundacji dla dzieci. Gigantyczna cena rozlicznego rodzaju oprzyrządowań jak też sprzętu diagnostycznego jest jednak warta swej ceny – bez zastosowania wielu z tych urządzeń podopieczni fundacji nie mogliby powrócić do zdrowia. Pieniążki wydawane są także na farmaceutyki, wsparcie psychologiczne, terapię, szkolenia dla medyków.

Jednym z warunków otrzymania statusu OPP jest prowadzenie działań pożytku publicznego, przy czym musi być ona kierowana do ogółu społeczności lub do grupy wydzielonej ze względu na jej nadzwyczajną sytuację (między innymi na rzecz osób kalekich, bezdomnych itp.). Zgodnie z regulacją pieniądze pochodzące z odpisów 1 % podatku dochodowego poczynionych przez podatników na rzecz danej instytucji mogą być przez OPP wydawane jedynie na jej działanie pożytku publicznego. Innymi słowy na to, co sama organizacja sobie określiła w statucie, zaś następnie we wniosku o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego.

W rozporządzeniu nie wyznaczono terminu, w którym pieniądze pozyskane z odpisów 1% podatku winny być wydane. To zależy od samej organizacji OPP, od jej planów czy od potrzeb które mogą się pojawić. Ważne jest to, by jednoprocentowe wpływy były wydawane na działalność pożytku publicznego. Ów akt prawny obowiązuje od początku wejścia w życie rozporządzenia o działalności pożytku publicznego oraz o wolontariacie. Nie zmieniła go nowelizacja z 2015 roku. Pojawiły się jednakże ponadplanowe obowiązki połączone z księgowaniem tych wydatków.