Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Jak należy opiekować się starszymi osobami? O czym niezbędnie powinniśmy pamiętać?

Opieka nad osobą w podeszłym wieku to zajęcie, które trwa cały czas, możemy powiedzieć, że to całodobowa opieka. W ciągu dnia trzeba ją wspomagać w codziennym działaniu i być przygotowani na możliwe pogorszenie stanu zdrowia. Warto więc pamiętać, co jest w tej kwestii najbardziej istotne.

Senior
Opieka nad osobami starszymi zależy od wielu czynników, na przykład od tego, w jakiej kondycji psychicznej oraz fizycznej jest dana osoba. Np., czy taka osoba cierpi na choroby podeszłego wieku, czy ma demencję, a może porusza się o własnych siłach? Przede wszystkim należy przypilnować, czy tego typu osoba bierze zalecane przez lekarza leki. Niestety, starsi ludzie mają trudności z pamięcią i dosyć często nie pamiętają o tabletkach. Jak bardziej wiekowa osoba ma określone rany, na przykład odleżyny, nie powinniśmy zapominać o regularnej zmianie opatrunków. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi groźnych bakterii.

Senior
Author: Monika Kulej
Source: BAREL POLAND
Opieka seniora to też pamięć o konkretnych badaniach oraz kontrolach lekarskich. To powoduje, że efektywnie jesteśmy w stanie obniżyć rozwój chorób starszego wieku. Obserwujmy oraz reagujmy na niepokojące objawy. Jak samopoczucie seniora jest coraz gorsze, to spytajmy, czy coś go boli lub frustruje. Koniecznie pomagajmy podczas codziennych czynności, np. w okresie jedzenia, ubierania się i utrzymywania czystości. Na pewno jednak nie powinniśmy wyręczać rodzica, jak da radę to wykonać sam. Pod żadnych pozorem nie poganiajmy tego typu osoby, bo może to mocno ją deprymować i denerwować. Jak starsza osoba robi coś samodzielnie, to ma to wpływ na jej stan fizyczny oraz psychiczny. Inaczej to wygląda jak mamy do czynienia z osobą która jest unieruchomiona. Należy ją wyręczyć we wszystkich takich czynnościach, a ponadto wykonać za nią zakupy, gotować posiłki czy posprzątać mieszkanie.

Co bardzo najbardziej ważne, należy zatroszczyć się o sprawność umysłową rodzica. To rzeczywiście ważne w sytuacji osób z demencją. Musimy poświęcić pewną ilość czasu na ćwiczenia i gry umysłowe, jesteśmy w stanie więc zagrać w warcaby, karty lub chińczyka. Pamiętajmy, że starsza osoba może mieć trudności ze słuchem, tak więc trzeba się z nią tak komunikować, żeby w pełni rozumiała, co do niej mówimy.