Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Jak poradzić sobie z wypełnianiem istotnych formularzy?

Bywają czasem sytuacje, gdy musimy załatwić u urzędzie istotne sprawy, ale w ogóle nie wiemy, w jaki sposób się za to zabrać. Można co prawda odwiedzić interesujący nas urząd i wybrać się do punktu informacyjnego, aczkolwiek nie zawsze otrzymana odpowiedź będzie dla nas wystarczająca. Nierzadko także uzyskanie takiej odpowiedzi związane są z koniecznością oczekiwania w ogromnej kolejce. W jaki sposób poradzić sobie z papierologią w urzędach?

Budowa domu
Author: Public domain: Use these pix for any purpose
Source: http://www.flickr.com
Nim weźmiemy się za jakiekolwiek postępowanie, winniśmy zweryfikować, jakie obowiązki musimy spełnić. Zwykle załatwienie jakiejś urzędowej sprawy wiąże się z potrzebą wystosowania podania albo wypełnienia jednego z tysięcy formularzy. Znajdują się pośród nich zarówno proste formularze, jak i niezwykle rozbudowane, wielostronicowe formularze, jakie wymagają dużej wiedzy i wprawy. W takich przypadkach winniśmy głównie zaglądnąć do sieci, gdzie przeważnie odnaleźć można wszystkie niezbędne nam materiały. W tym instruktarz, w jaki sposób wypełnić konkretne druki nfz, deklaracje w US i wiele innych tego typu dokumentów. W Internecie znajdziemy nie tylko instrukcje wypełnienia konkretnych komórek, ale także krótkie komentarze dotyczące uzupełniania najbardziej problematycznych pozycji – zawierające choćby kody oddziałów poszczególnych urzędów bądź inne tego typu symbole. Możemy również w Internecie sprawdzić, w jaki sposób wypełniać dzienniki budowy i dużo podobnych dokumentów, które sprawiają nam kłopot.

Informacje tyczące się wypełniania dokumentów dostaniemy także w konkretnych urzędach, lecz nie jest o zbyt wygodne rozwiązanie, bo najczęściej wiąże się z koniecznością czekania w kolejce. Wypełnienie formularzy w okienku nie jest zazwyczaj mile widziane, zatem po otrzymaniu jakichkolwiek wskazówek należy dokument wypełnić w zacisznym miejscu, a następnie ponownie stanąć w kolejne w celu jego złożenia. Niewątpliwie rozsądniej jest zostawić niewypełnione tylko najbardziej kłopotliwe pola.