Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Prace pisemne na studiach – jakim sposobem je przygotowywać, żeby uzyskiwać rzeczywiście satysfakcjonujące oceny?

Studia to bardzo istotny okres w życiu wszystkich młodych ludzi, jaki powinien przygotowywać do owocnej pracy zawodowej. Zaliczenie wielu przedmiotów bazuje na napisaniu prac na zadany przez prowadzącego temat. Zwieńczeniem studiów licencjackich, magisterskich i inżynierskich również jest specjalna praca, czasami wymagająca zrealizowania przez studenta badań. Jak zorganizować pisanie tego rodzaju prac, bez względu na konieczną objętość lub tematykę, żeby zdążyć w terminie oraz zyskać pewność, że praca będzie prezentowała stosowny poziom?


mieszkanie - fotogram
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com
mieszkanie - tableau
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności, należy rozpocząć od skonkretyzowania tematu, jeśli wykładowca ich nie przydzielił. Naturalnie, zawsze wskazane jest kierować się własnymi zainteresowaniami, w takiej sytuacji bowiem praca może okazać się wielką przyjemnością. Nieco odmiennie będzie wyglądało pisanie prac zaliczeniowych, które zazwyczaj mają kilka albo kilkanaście stron, od stworzenia pracy, jaka ma być zwieńczeniem wszystkich lat studiów, jak przykładowo praca magisterka.

Podobne zadanie pełnią obecnie również prace inżynierskie. Jeśli już ustaliło się temat, można zebrać bibliografię. Wielką pomocą w tym przypadku jest biblioteka, zwłaszcza większa, przykładowo akademicka. Na szczęście, zdecydowana większość bibliotek jest otwarta do faktycznie późnych godzin i działa w weekendy, dzięki czemu skorzystanie z ich zasobów jest dla studenta kategorycznie łatwiejsze. Tworząc bibliografię można chociaż powierzchownie zapoznać się z tematyką określonych książek, by następnie móc wrócić do konkretnych rozdziałów.


Jeśli bibliografia jest już gotowa oraz ma się chociaż szczątkowe informacje na wybrany temat, można przystąpić do tworzenia szkieletu pracy, czyli określania tematyki wszystkich rozdziałów, w przypadku prac dyplomowych bądź podpunktów, kiedy chodzi o prace zaliczeniowe. Dobrze jest wypisać je na kartce, by następnie mieć szansę szybciej dostosować odpowiednią treść. Naturalnie całą pracę trzeba szczegółowo sprawdzić pod kątem ewentualnych wpadek językowych. Nie mogą się w niej znaleźć żadne błędy ortograficzne lub składniowe.