Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Wybierasz się na studia? Porządnie przemyśł swoją drogę rozwoju!

Powiedzenie, że edukacja jest bramą do wyśmienitej przyszłości, jest w dzisiejszych czasach banałem. Dostanie się na uczelnię jest bezdyskusyjną wizją dla większości młodych ludzi, którzy liczą na to, iż po zdobyciu dyplomu magistra rynek pracy stanie przed nimi otworem. Czy jednak samo bycie studentem to dość?

pisanie prac marketing
Author: Robert Couse-Baker
Source: http://www.flickr.com
Wydaje się, że studia to skocznia, od której młokos winien się odepchnąć, by dostać się w upatrzone miejsce. Zapomina się natomiast, że badanie to nie to samo co bycie na studiach. Kadra uczelni notorycznie mówią, że prace licencjackie i magisterskie, oddawane do analizy współcześnie, są na drastycznie gorszym poziomie niż jeszcze pięć lat temu. Z jakiej przyczyny? Przypuszczalnie dlatego, że żaków często nie absorbuje to, czym się zajmują w trakcie tej pracy. Typują temat na chybił trafił albo poddają się woli promotora. W rezultacie oni się męczą, opiekunowie mają więcej pracy z ocenianiem ich wypocin, a nauka nie idzie naprzód, a wręcz - można rzec - zawraca w rozwoju. Kluczykiem do sukcesu jest zaangażowanie w studia i w branżę, z jaką się one łączą. Często lepiej wydaje się odpuścić jakiś temat, jednakowoż w tym terminie spełniać konkretny program badawczy w tym, co człowieka frapuje. Podobnie przygotowanie pracy licencjackiej czy magisterskiej musi się kojarzyć z wzrostem własnych zainteresowań badawczych lub zawodowych. Są jednak kierunki studiów, na jakich trudno wykoncypować coś nowego czy też, na odwrót, nowości możemy znaleźć sporo, ale nie starczy czasu i miejsca na zgłębienie tematu. Do takich kierunków, na których trudne jest pisanie prac (praca licencjacka) marketing wlicza się na równi z dziennikarstwem, historią czy turystyką. Trochę inaczej wygląda sprawa na kierunkach przyrodniczych, bo tam nierzadko prace dyplomowe mają formę pisanego opracowania praktycznego projektu, wypełnionego w ramach pracy badawczej. W tym miejscu przeto musi starczyć czasu na przebadanie przedmiotu, a skreślenie pracy jest już tylko formalnością.

Niemniej jednak trzeba przypominać sobie, iż studia jako takie nie gwarantują uzyskania zatrudnienia po ich dokończeniu. Nie jest to zawodówka. Na domiar tego mamy nieskrępowany rynek, zarówno rynek pracy, co oznacza, że nawet ukończywszy dwa kierunki, możemy się nie spodobać potencjalnemu pracodawcy albo zwyczajnie nie realizować artykułowanych przezeń potrzeb.