Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/e-hiszpanski.net/modules/block/block.module).

Zmiany na rynku pracowniczym, jakie pojawiły się po przystąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej.

Wejście Polski do Unii Europejskiej bardzo zmieniło na rynku pracy w naszym kraju. Znacznie wcześnie wprawdzie w ograniczonym zakresie emigracja istniała, lecz było to wszystko na niewielką skalę. Aby otrzymać legalne zatrudnienie w jakimś europejskim kraju należało postarać się o odpowiednie zezwolenia, pokonać całą biurokratyczną procedurę, a i tak pewności nie było, że odpowiedź dostanie się pozytywną.


Jakaś część ludzi pracowała nielegalnie, bez żadnych świadczeń oraz umów, takie osoby na przykład jechały na wycieczkę i następnie gdzieś tam zostawały. Jednak w skali wszystkich pracujących był to nieduży procent, zupełnie nie wpływający na krajowy rynek pracowników. I funkcjonowało to wszystko w takiej formie do roku 2004, bowiem wtedy właśnie rozpoczęła się zmiana, jaka trwa do dnia dzisiejszego. Przystąpienie do Unii sprawiło, że nagle przed pracownikami z Polski stanęła otworem większość krajów członkowskich, a internet i gazety zaczęły się nagle wypełniać anonsami takimi jak oferty pracy zagranica.

Ocenia się, że w celach zarobkowych w krajach członkowskich Unii mogło wyjechać nawet parę milionów pracowników. Stanowi to już kilka procent wszystkich pracujących, i liczba taka w pewien sposób wpływa na to, co się dzieje w Polsce.
Praca za granicą
Author: Rainer Stropek
Source: http://www.flickr.com
Emigrowali bardzo różni ludzie, absolwenci, którzy nie mogli znaleźć swojego pierwszego zajęcia, dorosłe osoby z małych wiosek, gdzie występowało duże bezrobocie, czy też wykształceni, doświadczeni specjaliści poszukujący nowych możliwości na rozwój. Rzecz jasna podstawową rzeczą, która w prawie wszystkich przypadkach decydowała o wyjeździe, były płace, najczęściej parokrotnie wyższe niż w naszym kraju.


W części regionów niewielkie wsie i miasteczka wręcz opustoszały, gdyż kto tylko mógł, to brał walizki i wsiadał w busa na wyspy. Wiele z tych osób, które dziesięć lat temu zdecydowali się wyjechać, po jakimś czasie powróciła, ale większość z nich najprawdopodobniej zostanie na stałe na obczyźnie. Co więcej, cały czas pojawiają się nowe ogłoszenia o pracę, skłaniające kolejne osoby do wyjazdu.